Přestaňte nám ničit naše školství

8. ledna 2018 v 20:02
Reálný socialismus měl řadu nevýhod, ale školství kupodivu fungovalo dobře. Srovnávací testy napříč Evropou ukázaly, že čeští studenti patřili k evropské špičce, zejména v exaktních předmětech, jako matematika, fyzika, chemie atd. Dokazovaly to i úspěchy lidí, kteří v té době pracovali v západní Evropě či v USA. V USA jsem krátce po revoluci delší dobu pracoval a Češi si tam vedli velmi dobře. Za socialismu bylo vysokoškoláků 5% a většina z nich patřila k elitě národa. Tenkrát se za limit pro studium na vysoké škole považovalo IQ 120. Tenkrát byl největší nával na medicínu a na biologii (8-násobný převis !). Velký zájem byl o fyziku, chemii či elektrotechniku, slibovalo to zajímavou práci a ti nejlepší mohli uvažovat o tvůrčí vědecké práci. Na práva chodili ti línější, měli jen 19 hodin přednášek týdně. Ti, co nevěděli, co studovat, šli na ekonomii a pak skončili někde v administrativě, což je nudná netvůrčí rutina.
Pravda, poněkud nás obtěžoval povinný marxismus-leninismus, ale na exaktní předměty to vliv nemělo. Domníval jsem se, že po revoluci postačí nahradit povinný marxismus-leninismus výukou výpočetní techniky a informatiky, prohodit povinnou ruštinu a nepovinnou angličtinu, aktualizovat dějepis 20. století a je hotovo. Byl tu propracovaný systém učilišť, průmyslovek, gymnázií, nástaveb a vysokých škol. Pro ty méně inteligentní a postižené tu byly zvláštní školy na vysoké úrovni. Češi byli vzdělaným národem již tradičně. Chyběly tu školy pro vysoce inteligentní studenty, ale to se dalo dořešit, třeba ve spolupráci s Mensou.
Ale porevoluční realita byla jiná. Do školství začala šťourat řada reformátorů neumětelů a diletantů, kteří české školství postupně ničí. Vycházejí z podivných levicových a neomarxistických hypotéz a nerespektují přírodní zákony. Prošla řada reforem a čeští studenti jsou čím dál horší a horší, jsou méně konkurenceschopní. Ze zahraničních firem jsou postupně vytlačováni schopnějšími Asiaty.
Nevím proč, byla zrušena řada učilišť a dnes najít dobrého řemeslníka je velmi těžké. Neustále se diskutuje, zda má být matematika povinná k maturitě. Samozřejmě by být měla. Matematika je univerzální jazyk přírodních a technických věd. Jak chcete dělat nějaký pořádný obor bez matematiky?
Vysokoškoláci mají logicky nižší nezaměstnanost, než ti méně vzdělaní. Jsou chytřejší a tedy i flexibilnější. Nějaký hloupý úředník z EU si to vyložil odzadu a přišel s požadavkem, aby vysokou školu mělo 50% studentů. To je nesmysl, IQ je dáno hlavně geneticky, chytřejší tak nebudou. Důsledkem tohoto hloupého rozhodnutí je, že limit vysokoškolských studentů je pod IQ 100. Úroveň vysokoškolských studentů tím velmi klesla a vysokoškoláci dnes nejsou žádnou elitou, jako v mé generaci. Poškozeni jsou ti nejchytřejší, budoucí elita národa, a pokud na to mají, odcházejí studovat do zahraničí a často tam pak i zůstanou. Tratíme na tom všichni.
Náročné obory jako medicína, fyzika či chemie jsou dnes stranou zájmu, dnešní studenti na ně nestačí, chce to moc práce. Zájem je o obory, které nevyžadují příliš velké úsilí, nepotřebují matematiku a dají se tzv. "okecat", třeba kulturologie či kulturní antropologie. Jaké je uplatnění takových absolventů netuším, nikdy jsem je praxi nepotkal.
Velký zájem je o práva a o ekonomii, kvůli penězům, protože mezi nejbohatšími lidmi je hodně právníků a ekonomů. To ale neznamená, že všichni absolventi práv a ekonomie budou bohatí. Bohužel to znamená, že právníků a ekonomů máme tolik, že "je můžeme skládat vidlemi", ale techniky aby pohledal.
Problémy s disciplínou a kázní na školách řešili už staří Řekové. Ale byly na to vyvinuty metody, které dobře známe my, naši otcové i dědové. My sami jsme důkazem, že to dobře fungovalo. Ne tak neomarxisté, k nímž patří paní ministryně Valachová i další politici z ČSSD. Ti zavedli systém hypertrofovaných práv žáků a studentů bez adekvátních povinností. Výsledkem je, že rodiče jsou povinni studenty nad 18 let živit, ale nemají žádný nástroj jak je kontrolovat a řídit. Takoví studenti si dělají, co chtějí a když nechtějí, nestudují. Beztrestně šikanují své okolí a to i učitele! Byly případy, kdy ve vypjaté situaci dal učitel drzému žákovi facku a následně byl učitel propuštěn a drzý žák slavil úspěch. Dokonce jedna učitelka byla dohnána ke smrti! Ředitel se tvářil, že on za nic nemůže! A co na to paní ministryně Valachová? Nejprve nic, pak hodně řečí a málo činů. Pomalu bylo vyměněno vedení dotyčného zařízení. Žádný exemplární vyhazov či soud se studenty tyrany a s ředitelem, či aspoň exemplární potrestání.
Problémem je, že učitelé se bojí trestat neukázněné žáky a studenty, aby se to neobrátilo proti nim samotným. Absurdní situace! Jak postupovat v takové mimořádné situaci krásně ukazuje slavný film Obecná škola s Janem Třískou v hlavní roli. Jen kde najít ministra školství s dostatečnou politickou odvahou?
Nejhorším krokem poslední doby paní ministryně Valachové (ČSSD) je prosazení tzv. inkluze, příšerného neomarxistického nápadu z EU. Děti ze zvláštních škol, které potřebují zvláštní péči, dáme do normálních škol, tak že se jim nedostane potřebné zvláštní péče a budou rušit běžné děti. Zvýší se tím riziko šikany, další vážný problém našeho školství. Doplatí na to obě skupiny dětí a výsledkem bude, že jen trochu majetnější rodiče budou dávat své děti do soukromých placených škol, kde riziko inkluze nehrozí.
Paní ministryně Valachová pokračuje v rozvracení českého školství a měla by být neprodleně odvolána a propuštěna.
Stát by měl zásadně, přehodnotit přístup ke vzdělání, zrušit nepodařené neomarxistické experimenty a vrátit se k osvědčeným metodám. Když to jde v Asii, proč by nemělo jít zde? Cílem školství je vychovat schopné a konkurenceschopné absolventy, na nichž stojí naše budoucnost.
Pozn.: Po napsání tohoto článku skutečně paní ministryně Valachová odstoupila, kvůli korupčnímu skandálu s financováním sportu. Inkluze a další nesmysly ve školství zatím zrušeny nebyly.
Pozn. 2: Ve volbách dostala strana paní ministryně Valachové zaslouženě "na zadek". Je to parta břídilů. Svůj podíl na této historické prohře měla i neoblíbená inkluze a nyní již bývalá ministryně Valachová. Nový ministr se nechal slyšet, že inkluzi zruší. Je už aby to bylo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama