Prosinec 2013

Lumpárna ČNB

16. prosince 2013 v 0:49

Tak nám ČNB devalvovala českou korunu a nám všem sebrala z našich platů a úspor tak 5-10%. A ještě k tomu to nesmyslné a hloupé zdůvodnění. Můj dědeček by řekl, že by to chtělo dlouhý bič a honit pana Singera a další členy rady, kteří byli pro, kolem ČNB, až by se jim takové nesmysly z hlavy vymlátili. Rozhodně jsem proti lynči, ale existují momenty, kdy člověk o svých zásadách může zapochybovat. Každopádně, až půjdete na demonstraci proti tomuto rozhodnutí či proti současné bankovní radě, dejte mi vědět, přidám se. A pokud máte petici za odvolání současné bankovní rady, rád ji podepíši.
Koho jen mohlo napadnout, nechat tak důležitou věc, jako jsou peníze, ekonomům. Jeden z Murphyho zákonů říká, že pro ekonomy je reálně existující svět pouhou výjimkou. Postavili snad ekonomové dům, ve kterém bydlíte? Vymysleli snad ekonomové auto, ve kterém jezdíte? Vyrobili snad ekonomové jídlo, které jíte? Jistě ne. A k tomu ještě ta věc s Nobelovou cenou za ekonomii. Ta cena nemá s Nobelem nic společného, na rozdíl od fyziky, chemie a medicíny. To si zas ekonomové přivlastnili něco, co jim nepatří.
Devalvace má údajně prospět firmám, které vyvážejí. Ale i takové firmy musí něco dovážet. Pak tu máme firmy, co nevyvážejí, a hlavně, máme tu lidi. Tento stát tu je v první řadě kvůli lidem, ne kvůli firmám. Představte si stát s firmami, ale bez lidí. Nesmysl, že. Ale představit si lidi bez firem jde snadno, bylo tomu tak mnoho tisíc let.
Údajně hrozila deflace, tedy pokles cen. To bych rád věděl, kde to vzali. Máslo jsem nedávno kupoval za 20 Kč, teď za 35 Kč. Ale můj plat je zhruba stejný. Stoupla cena mléka, chleba, masa atd. Když jsem si kupoval auto, stál litr benzínu 20 Kč, nyní stojí 35 Kč, jako to máslo. Náklady za bydlení v našem domě stouply nejméně 4x za poslední léta. Naštěstí, kvůli technologickému pokroku, cena plynu na vytápění lehce poklesla, o několik procent. Ale na původní cenu se rozhodně nevrátila. Ano, ceny některých průmyslových výrobků klesají, díky technickému pokroku. Ale to jsme chtěli, to je v pořádku, to není deflace. Televizi a lednici si kupuji, když doslouží ta stará, tak jednou za 20 let. Mluvit o odkladu nákupu je nesmysl. Kupuji to tenkrát, když to potřebuji. Ale když ceny stoupají, musíme více šetřit.
Před lety někdo rozhodl o prodeji části zlatých rezerv. Od té doby cena zlata vystoupila na 600% a pak klesla na 500%. Do původní ceny je stále hodně daleko. Ale hlavně, kolik lidí si běžně kupuje zlato, na rozdíl od chleba a másla? Já si ho kupuji, jen když potřebuji korunku na opravu zubu.
Úkolem ekonomů je poskytovat servis těm, kteří vytvářejí hodnoty. To je v pořádku. Ale není v pořádku, že mnoho lidí rezignovali na to, aby si sami řídili své životy a své záležitosti. Pak si ekonomové snadno přivlastnili řízení cizích záležitostí a diktují nám. Je jen na nás, zda si to necháme líbit nebo ne. Měli bychom je z toho vyvést co nejrychleji, stejně jako z jisté pýchy a nabubřelosti, čímž někteří z nich trpí.
Jak si jinak vysvětlit další argument, že rada podstřeluje svůj vlastní inflační cíl, 2%, a že to snižuje její důstojnost. Nevím, kde vzali 2%. Mě se na to jistě neptali. Správně je 0% a mírné oscilace okolo. To je fair pro všechny, jen spekulanti ostrouhají, což je dobře. A hlavně, na důstojnosti této rady mi záleží ještě méně, než na důstojnosti hadru, kterým si utírám boty.