Proč jsou inovace důležité?

3. září 2013 v 23:26

Proč jsou inovace tak důležité?


1.
Všichni uvažují, jak utratit peníze ze státního rozpočtu, ale málo kdo se zajímá, jak by měl státní rozpočet peníze získávat. Samozřejmě daněmi, ale je třeba mít firmy, které daně přinášejí. Stát by měl podporovat nové firmy, zejména české firmy, které platí daně v České republice. To, bohužel, nedělá.
2.
Otázka je, jaké firmy by to měly být? Naše země nemá žádné významná ložiska surovin, tak musíme stavět na umu a dovednosti našich lidí, stejně jako před 100 lety. Potřebujeme firmy, které vyvíjejí a vyrábějí nové výrobky, využívají nové pokročilé technologie, tedy potřebujeme inovační firmy, které produkují mimořádnou přidanou hodnotu. Úspěšné státy své inovační firmy podporují a tak budují silné ekonomiky. Česká republika se těžko může srovnávat se Spojenými státy či s Velkou Británií, ale velkou inspirací pro nás může být Finsko, Švédsko či Holandsko.
3.
Studiu inovací a inovačních systémů se věnuji 15 let, i když jsem původně vědecký pracovník. Celou dobu ale narážím na zásadní problém, kterému se říká eufemisticky "nedostatek politické vůle".
4.
Svět kolem nás se rychle mění a organizace, která nedokáže udržet dynamiku vnitřních změn v souladu s dynamikou změn vnějšího světa, bude odsunuta na okraj dění nebo dokonce zničena. To je bohužel případ českého výzkumu, vývoje, inovací a s tím související konkurenceschopnosti naší země.
V minulosti tomu tak nebylo. V některých obdobích byla konkurenceschopnost naši země lepší než dnes.
5.
Současná konkurenceschopnost České republiky je špatná, protože její inovační úroveň je nízká. Její inovační ukazatele patří k nehorším v rámci celé EU, o světě nemluvě. To souvisí se špatným systémem řízení a s nízkou produktivitou českého výzkumu, vývoje, inovací a vysokých škol. Vzhledem k úrovni platů profesorů na vysokých školách, není nízká produktivita způsobena nedostatkem financí. Je způsobena špatně fungujícím cyklem znalostní ekonomiky. Pro rozvoj hospodářství státu to je zásadní věc!
6.
Jak funguje cyklus znalostní ekonomiky?
Student vystuduje vysokou školu, přejde do výzkumu a vývoje a stane se součástí týmu. Tým základního výzkumu objeví nový zajímavý poznatek. Tým aplikovaného výzkumu tento poznatek rozpracuje do nové použitelné technologie či prodejného patentu apod. Vývojový tým díky tomu vyvine konkrétní inovaci, tedy nový produkt.
Technologický transfer mezi akademickou a komerční sférou může využít různých cest: Prodej technologie či patentu velké firmě. Pracovníci výzkumného či vývojového týmu vytvoří spin-off firmu a přejdou do ní. Vývoj se může odehrávat v komerčních laboratořích firmy. Možností technologického transferu je celá řada.
Firma inovaci začne vyrábět či produkovat, uvede ji na trh, z prodeje dosáhne zisku a z toho odvede státu daně. Inovace má vyšší míru přidané hodnoty, tedy větší zisky a větší daně.
Stát ze státního rozpočtu dotuje vzdělávání, výzkum, vývoj i technologický transfer. Zato očekává daně. Více daní, než kdyby nepodporoval vzdělávání, výzkum, vývoj a technologický transfer. Část daní stát použije na dotace pro vzdělávání a výzkum, část zbude pro jiné účely. Investice do vědy se vyplácí, alespoň v civilizovaných státech to tak úspěšně funguje.
7.
Úzkým hrdlem celého cyklu je technologický transfer, tedy zavádění dotací do praxe. V České republice i v jiných zemích. Na jedné straně jsou zásuvky vědců plné publikací a dobrých nápadů, na druhé straně jsou podnikatelé, kteří marně shání dobré nápady či odbornou technologickou pomoc. Hlavním problémem je jiný "jazyk" a jiný systém hodnot, které používá akademická sféra na jedné straně a komerční sféra na straně druhé.
8.
Jaká opatření by měl Parlament a vláda této země přijmout, aby se situace zlepšila?
Před budoucí vládou jsou dvě možnosti:

A. Zásadním způsobem změnit způsob řízení českého výzkumu, vývoje, inovací a vysokých škol. Reorganizovat související státní správu. Stanovit jasné cíle, co vláda za vynaložené prostředky očekává. Klást důraz na aplikovaný výzkum a zejména na technologický transfer vedoucí k inovacím produktů, tedy výrobků a služeb. Monitorovat a hodnotit, jak která pracoviště přispívají ke zvyšování konkurenceschopnosti českého hospodářství a podle toho jim poskytovat veřejné finanční prostředky.

B. Ponechat systém tak jak je a smířit se s nízkou konkurenceschopností českého hospodářství. V budoucnu bude z České republiky jen skanzen pro turisty.

My považujeme za jedině správnou možnost A a tu hodláme prosazovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama