Hospodářské priority

3. září 2013 v 23:14

Tato země nemá hospodářské priority. My je máme.


1.
V krizi je celá společnost a krize se přirozeně nevyhnula ani českému výzkumu a vývoji. Ten je ale v permanentní krizi od roku 1990.
Na vině jsou vlády České republiky, které nikdy nestanovily akademické sféře řádné cíle a nezajímaly se o jejich výsledky, ač něco málo peněz poskytovaly. Řízení výzkumu, vývoje, inovací a vysokých škol bylo pro vlády na okraji zájmu či zcela mimo jejich obzor.
2.
V této situaci si akademická sféra stanovila cíle sama. Soustředila se na základní výzkum a jejím cílem jsou odborné publikace. Je to nejpohodlnější. Poněkud jim uniká, že publikace jsou pouhým meziproduktem na cestě ke skutečným cílům výzkumu a vývoje, což jsou nové technologie a inovace výrobků a služeb.
3.
Důsledkem této situace je, že cyklus znalostní ekonomiky není uzavřen. Stát investuje prostředky do výzkumu a vývoje, technologický transfer ale nefunguje, inovace se nedostávají do průmyslu, nevracejí se do státního rozpočtu ve formě daní a konkurenceschopnost České republiky je malá.
4.
Český výzkum, vývoj a inovace mají špatnou strukturu řízení a financování.
První polistopadové vlády měly zcela jiné starosti, odsunuly český výzkum a vývoj na okraj svého zájmu a české inovace zcela ignorovaly. Nebylo vytvořeno ministerstvo pro vědu či nějak jinak řešena struktura centrálních orgánů. Nicméně postupně byly přijímány alespoň další zákony či předpisy a rozpočet postupně rostl. Nutno zdůraznit, že za 20 let se toto provizórium a zásadní problém struktury centrálních orgánů nepodařilo vyřešit, ač na něj mnozí upozorňují celou dobu. V současné době, v době krize, kdy je konkurenceschopnost naší země skloňována ve všech pádech a ze všech stran, se tento problém ukazuje v celé nahotě.
Ač česká věda dostává desítky miliard ročně, její příspěvek ke konkurenceschopnosti země je malý. To je proto, že řízení je roztříštěné, chaotické a nekoncepční. Technologický transfer a inovace pak nejsou podporovány prakticky vůbec.
5.
Dobře to je vidět na vzniku spin-off firem, tedy firem odštěpených od vědeckých týmů a realizující jejich výsledky.
V celé Praze za více než 20 let vznikla jediná skutečná spin-off firma. Schvalování jejího vzniku ČVUT trvalo neuvěřitelné 3 roky!!! Proces byl velmi složitý a několikrát to vypadalo na neúspěch. Autor tohoto článku zná tuto kauzu velmi zblízka. To je silný odstrašující příklad pro všechny potenciální zájemce o spin-off firmu.
6.
Řešením je změna systému, který bude vznik spin-off firem podporovat a usnadňovat. Technická vysoká škola, jako je ČVUT nebo VUT Brno, by měla produkovat několik spin-off firem každý rok.
Řešení se nabízí, stačí se rozhlédnout za naše hranice, jak to dělají jiní, úspěšnější.
7.
Náš cíl je jasný, vybudovat v České republice systém výzkumu, vývoje a inovací podle vzoru zemí jako je Finsko, Švédsko či Holandsko a alespoň se přiblížit zemím jako je Velká Británie či USA.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama