Energetika

3. září 2013 v 22:01

Energetika


Naše země potřebuje pro svůj rozvoj dostatek levné elektrické energie.

Budeme prosazovat nové generace elektráren, například thoriové elektrárny.

Uhelné elektrárny necháme dožít, ale nebudeme podporovat stavbu nových uhelných elektráren.

Zrušíme podporu solárních elektráren a dalších, tak zvaných obnovitelných zdrojů, tak rychle, jak to jen bude možné. Tyto zdroje mohou existovat dál, ale jen v plně komerčních podmínkách, bez dotací.

Budeme podporovat malé vodní elektrárny.

1.
Podle třetího zákona termodynamiky není možné nahradit koncentrovaný zdroj energie rozptýlenými zdroji. Přesně tento zákon porušují ti, kteří prosazují podporu solárních elektráren a dalších tak zvaných obnovitelných zdrojů. Fyzikálně i ekonomicky to je nesmysl. Bez veřejné podpory by rozlehlé solární elektrárny nikdy neexistovaly. S ochranou přírody to nemá nic společného. Je to jen šikovně promyšlený tunel na veřejné prostředky, které nakonec zaplatíme my všichni, jak se již dnes můžeme přesvědčit pohledem na vyúčtování elektřiny.
Tato nesmyslná podpora musí být zrušena tak rychle, jak to je jen možné. A měli by být k odpovědnosti pohnáni ti, kteří tyto nesmyslné zákony prosadili.
Tyto typy elektráren budou moci existovat dál, ale jen v plně tržních a komerčních podmínkách, jako jiné elektrárny. Bez dotací z veřejných prostředků. Stát však umožní úpravou předpisů, aby elektřinu z těchto elektráren za komerční ceny mohli odebírat ti zákazníci, kteří o to budou stát.
2.
Zatím neúčinnější zdroj energie, který známe, je syntéza lehkých jader, například vodíku. Takový proces probíhá na slunci. Bohužel tato technologie zatím není tak vyvinutá, aby byla schopná průmyslového nasazení. To je technologie budoucnosti. Vzhledem k ohromným zásobám vodíku ve vodě nám tato technologie v budoucnu zajistí prakticky nevyčerpatelný zdroj energie a bez rizika z odpadů. Zatím je třeba využívat jinou technologii.
3.
Další účinný zdroj energie, který známe, je štěpení těžkých jader. To je technologie dneška. Současné jaderné elektrárny využívají technologii postavenou na uranu. Existují i jiné typy jaderných elektráren, postavené například na thoriu. Mají řadu výhod, například se dají snadno zastavit, jsou bezpečnější. Nejsou však vhodné pro vojenské využití, proto jsou stranou zájmu jistých kruhů. Tyto nové typy elektráren budeme podporovat. Důležité je, že thoria se nachází v zemské kůře 3x více než uranu a jeho zdroje jsou v politicky bezpečných zemích, o vlastních zdrojích nemluvě. To je spolehlivý zdroj energie na dlouhou dobu.
4.
Výroba elektřiny pálením uhlí je velmi nebezpečná. Stála, jen v naší zemi, tisíce zmařených lidských životů, mnohem více než jakákoliv jiná výroba elektřiny. Pálení uhlí produkuje pevné i plynné odpady, popel a kouřové plyny, které, přes stále lepší filtry a odlučovače, stále škodí přírodě i lidem. Při pálení uhlí se také uvolňuje překvapivě velké množství radioaktivních látek, více než při provozu jaderné elektrárny, které zamořují okolí.
Uhlí samo je cenná chemická surovina. Ničit jí pálením v kotlích je velmi nehospodárné.
Prostě výroba elektřiny pálením uhlí je technologie pro 19. století, nikoliv pro 21. století. Má řadu nevýhod, i když při určitých cenách uhlí může vypadat ekonomicky výhodně. To ale nestačí.
Proto by se měly nechat uhelné elektrárny dožít a měly by být postupně nahrazovány elektrárnami využívající moderní technologie.
5.
Výroba elektřiny v malých vodních elektrárnách je tradiční způsob výroby elektřiny, který nemá žádné vážné nevýhody. Bohužel, naše země má jen malý potenciál pro výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách, a tak bude vždy je okrajovým, doplňkovým zdroje elektřiny. Protože vhodně diverzifikuje zdroje elektřiny, zaslouží si, aby stát úpravami zákonů maximálně usnadnil provozování malých vodních elektráren.
Velké vodní elektrárny budou, jako doposud, doplňkovým zdrojem elektřiny.
6.
Výroba elektřiny spalováním zemního plynu nemůže mít v našich podmínkách větší význam, vzhledem k ceně plynu a nutnosti plyn dovážet. Její význam bude spíše okrajový.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama