Volební systém

19. března 2013 v 22:30


Volební systém

1.
Souhlasíme s přímou volbou prezidenta. Budeme prosazovat přímou volbu hejtmanů, primátorů a starostů.

2.
Systém Poslanecké sněmovny a Senátu bude zachován, včetně jejich kompetencí. Zásadně se změní způsob volby poslanců a senátorů.

Poslanecká sněmovna:
Stát bude rozdělen na 100 obvodů se 2 mandáty. To je asi 100 000 obyvatel na obvod. Kandidovat mohou nejen politické strany a hnutí, 1 či 2 kandidáty, ale mohou kandidovat i nezávislí kandidáti, pokud získají aspoň 1 000 podpisů ze svého obvodu. Volič bude mít 2 hlasy pozitivní a 1 hlas negativní. Volba bude 1kolová a bude rozhodovat prostá většina. Poslanec je odvolatelný. Hlasování o jeho odvolání může vyvolat aspoň 10 000 podpisů z jeho obvodu.

Senát:
Stát bude jedním volebním obvodem s 81 senátory. Volit se bude po 2 letech na 6 let, tedy ve volbách se bude obsazovat 27 míst. Kandidáty mohou delegovat nejen politické strany a hnutí, 1 nebo 2, ale i vybrané organizace jako svazy národnostních menšin, Akademie věd, Rada vysokých škol, Svaz průmyslu, Hospodářská komora, Odbory, třeba i Myslivci, atd. Jde o to, vtáhnout do politiky i ty, kteří nechtějí mít nic společného s politickými stranami. Volič bude mít 20 hlasů pozitivních a 10 negativních. Volba bude 1-kolová a bude rozhodovat prostá většina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama